Imiesłowy ćwiczenia genially

Pobierz

Odp.Zrób własne ćwiczenie!. "Nie" z imiesłowem przymiotnikowym piszemy rozdzielnie, kiedy jest on wyraźnie przeciwstawiony w zdaniu innemu imiesłowowi: Widziałam w parku mężczyznę nie bijącego, lecz głaszczącego swojego synka.. o funkcji zbliżonej do przysłówka (imiesłowy przysłówkowe) Zadania do wykonania: Brawo!. 4.Imiesłowy przysłówkowe.. B. Kiedy spacerowałem, potwornie grzało słońce.. Sprawdzę je, zobaczę, jak radzicie sobie z imiesłowami i imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Dzisiaj teoria.. -ąc, -ący, -ąca, -ące -wszy, -łszy -ny, -ty, -ony -na, -ta, -ona -dzi, -łdzi,Przekształcić zdania na zdania z imiesłowami przymiotnikowymi lub przysłówkowymi.. Trzeba jeszcze tylko przypomnieć od jakich czasowników dk/ndk tworzy się poszczególne imiesłowy:Zrób własne ćwiczenie!. imiesłowowy równoważnik zdania podrzędnego.. Kiedy skończyli lekcje, wyszli ze szkoły.. W języku polskim mamy 10 takich znaków.. Ponieważ zauważyli ofiarę wypadku, wezwali pogotowie.. Pamiętaj o przecinkach - one zawsze muszą się w takim wypowiedzeniu pojawić!. Ułatwiają ich zapisywanie i odczytywanie.. A jak bliżej przyjrzycie się wykresowi wyżej, to na pewno zrozumiecie.Temat: Imiesłowowy równoważnik zdania - ćwiczenia.. Wybierz szablon; Wprowadź elementy; Pobierz zestaw ćwiczeń interaktywnych i do wydrukuKtóry z poniższych wyrazów jest imiesłowem?.

Jutro ćwiczenia.

Z kolei imiesłów zepsuty odmienimy podobnie jak przymiotnik bogaty, a imiesłów piszący - jak przymiotnik gorący.. ROBIMY WYKRESY!. Jest OK - i tu, i tu Anka jest podmiotem.. Dzięki Ani zrozumiesz, co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą.. Portal Wordwall umożliwia szybkie i łatwe tworzenie wspaniałych materiałów dydaktycznych.. Bezokoliczniki Aspekt Imiesłowy przymiotnikowe Imiesłowy przysłówkowe czynne bierne współczesne uprzednie chować powtórzyć woleć zajrzeć rysować opiekować się 2.. Przekształć podane zdania złożone w zdania z imiesłowowym równoważnikiem - to jedno z pytań testu.Sprawdź swoją wiedzę.. Dzisiaj gramatyka.. Po.Feb 12, 2021Wyjątek.. Bierne tworzymy od czasowników przechodnich czyli takich, które tworzą stronę bierną.Zrób własne ćwiczenie!. Anka rozważa i Anka gotuje.. Przemyślawszy, mówiąc szczerze, w polskie imiesłowy wierzę to projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Obywatele Obywatelom" w ramach programu Narodowego Centrum .Pogrupuj imiesłowy.Termin do 8 maja ćwiczenie 1 Przekształć zdanie złożone, w zdanie z imiesłowowym równoważnikiem zdania: 1.. Powtórzyliście teorię, przypomnieliście sobie nazwy i końcówki.. Kiedy biegł korytarzem, nie zauważył rozlanej herbaty.. Ćwiczenie 1Na pierwszy rzut oka termin "imiesłowowy równoważnik zdania" może przyprawiać o ból głowy..

Czas na ćwiczenia!

Przygotuj trzy ćwiczenia, pytania dotyczące imiesłowów i prześlij je Twojemu poloniście!. Dzięki nim wiadomo, w .548 subscribers.. Jeśli niemożliwe jest ich utworzenie, postaw kreskę (-).imiesłowy przysłówkowe: napiwszy, jadąc, śpiewając, poszedłszy, mówiąc, umywszy, pisząc, skacząc, zaśpiewawszy, naprawiwszy, śpiąc, wziąwszy, napisawszy, malując, imiesłowy przymiotnikowe: tańczący, zbity, umyty, grająca, malujące, zrobiony, lubiący, kochające, myślący, nalany, skaczące, zjedzony, poruszający się, uwięziony,Interpunkcja to zbiór znaków przestankowych i zasad używania ich w piśmie.. Ponieważ mieli czas, poszli do miasta.. Gdy szli ulicą, zobaczyli wypadek samochodowy.. kupujący - imiesłów, płynący - imiesłów, tworzącego - imiesłów, rysującego - imiesłów, patrzącym - imiesłów, śpiącemu - imiesłów, kolorowy - przymiotnik, ładny - przymiotnik, jabłkowy - przymiotnik, okienny - przymiotnik, porcelanowy - przymiotnik, bananowy - przymiotnik,W luki wpisz imiesłowy przymiotnikowe czynne.. Dotarłeś/ dotarłaś już do czwartego, ostatniego zadania!. :)IMIESŁOWY - ĆWICZENIA UTRWALAJĄCE 1.Uzupełnij tabelę.. Skończywszy lekcje, wyszli ze szkoły.. imiesłowowy równoważnik zdania podrzędnego.Temat: Co musisz wiedzieć o imiesłowach..

Przyślijcie także dwa ćwiczenia poprzedniej lekcji.

10. przekształcamy!. Na przykład forma naprawiony będzie miała podobne formy gramatyczne przypadka, liczby i rodzaju jak wyraz piękny.. Powodzenia!. Idąc po zakupy, rozmyślałam o niebieskich migdałach.. Portal Wordwall umożliwia szybkie i łatwe tworzenie wspaniałych materiałów dydaktycznych.. Portal Wordwall umożliwia szybkie i łatwe tworzenie wspaniałych materiałów dydaktycznych.. Wybierz szablon; Wprowadź elementy; Pobierz zestaw ćwiczeń interaktywnych i do wydrukuImiesłowy przymiotnikowe a przymiotniki - Przebij balon.. Zdanie musi mieć sens).. Spacerując, odczuwałem potworne gorąco słońca.. Najpierw podkreśl czasowniki i sprawdź, który z nich można przekształcić na imiesłów (za pomocą odpowiednich końcówek.. pisze kupować czytany pachniemy biec znaleźliśmy Wskaż imiesłów przymiotnikowy (kilka poprawnych odpowiedzi).. Robiliście już takie coś w tabelkach!. Tak jak znaki drogowe regulują ruch i poprawne zachowania na jezdni, tak znaki interpunkcyjne (przestankowe) pomagają "poruszać się" po zdaniach.. Spójrzmy więc na wybrane formy gramatyczne trzech pierwszych przypadków.Imiesłowy (kl.7) podręcznik Nowej Ery (2021) s. 49-54 Ćwiczenie na learning apps Imiesłowy przymiotnikowe czynne tworzymy TYLKO od czasowników niedokonanych, natomiast imiesłowy przymiotnikowe bierne możemy utworzyć i od niedokonanych, i dokonanych..

W języku polskim istnieją również imiesłowy.

Idąc - imiesłów przysłówkowy współczesny.. Ten ozdobny wzór nie naszyty, ale wyhaftowany był na serwetce.. Rozwiązawszy to zadanie, musiałem odpocząć.ćwieczenia imiesłowy by polskiwyszynski on Genially.Jun 4, 2020i fleksyjne przymiotnika.. Wybierz szablon; Wprowadź elementy; Pobierz zestaw ćwiczeń interaktywnych i do wydrukuTemat nr 20: Tworzenie imiesłowów - ćwiczenia utrwalające Dziś przypomnicie sobie, jak tworzy się imiesłowy.. Tylko pozornie zadanie będzie trudne, z czasem przekonacie się, że imiesłowy nie mają kolców i można je oswoić.. Podane wyrazy wpisz w odpowiednie rubryki tabeli.Imiesłowy przymiotnikowe - co podpowiada ich nazwa - odmieniają się jak przymiotniki.. pijąc jedzący kupiwszy uśmiechnięte czytając wykąpawszy Jakie końcówki ma imiesłów przymiotnikowy czynny?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt